Vložky do bot nebo barefoot boty? Co je pro nohy lepší?
Jsou pro nohy vhodnější na míru vytvořené vložky do bot, nebo je lépe chodit v barefoot botách, které neposkytují noze žádnou oporu, ale dopřávají jí velkou volnost pohybu? Rozdíly se pokusíme vysvětlit v následujícím článku.
Vložky do bot by měli podporovat funkci chodidla
Vložky do bot mohou být skvělým pomocníkem při terapii ploché nohy. Musí být ale vytvořeny na míru a po důkladném vyšetření a zvážení jejich přínosu v konkrétním případě. Dobře vytvořené vložky by měly být zhotovovány s ohledem na celé tělo. Proto je nutné vyhodnotit, jak po vypodložení nohy reagují na tento stav kolena, kyčle, pánev i celá páteř. Také by měly být vyráběny s myšlenkou, že jejich úkolem je pomoci noze lépe pracovat. Dobrá vložka totiž vytváří oporu v přesně daných bodech tak, aby se svaly plosky mohly při chůzi zapojit a chodidlo bylo aktivní. Nejde o to vytvořit umělou klenbu, která by nahradila tu Vaši. Více informací o možnostech léčby ploché nohy najdete v následujícím článku.
Co to jsou barefoot boty?
Barefoot boty jsou minimalistické boty, které nijak neupravují Vaši klenbu, odraz nebo vypodložení pod patou. Nohu pouze chrání proti chladu, zranění a nečistotám. Jedna z jejich výhod je určitě dostatečná šíře v oblasti prstů. Tím nejsou palec ani jiné prsty v botě utlačovány a snáze je tak můžete využívat pro odraz během chůze. Díky tomu zapojujete lépe do pohybu svaly zadní strany stehna, hýždě a pánevní dno.
Barefoot boty patří na pestrý povrch
Další výhodou je ohebná podrážka, která při chůzi v terénu umožňuje chodidlu lepší pohyb v malých kloubech a práci drobných svalů. Podrážka bez podpatku zase udržuje pánev a páteř v přirozené poloze a brání přetěžování spodní části páteře. Pokud máte zdravou nohu a chcete, aby byla ještě v lepší kondici, jsou barefooty určitě další metou. Myslete ale na to, že nejlepší terén pro chůzi v barefoot botách je příroda. Náročnější a méně vhodný terén jsou zpevněné cesty ve městech. Chůze v barefootech je, na rozdíl od běžné obuvi, odlišná a musíte si na ni pomalu a postupně zvyknout. Pokud byste strávili celodenní chůzi městem poprvé v barefootech, mohla by to být jedna z nejbolestivějších procházek v životě. 🙂
Kdy vybrat vložky do bot a kdy barefoot boty?
Pokud máte bolavá chodidla už ve kvalitní ortopedické botě, byl by skok k barefoot botám velice radikálním a riskantním krokem. Lepší je zahájit rehabilitaci, uvolnit a rozhýbat nohy, a zahájit cestu k zdravějším nohám pomocí kompromisů. Na začátek vytvořením vložek na míru do boty, která bude dostatečně široká. Tak aby se palec a prsty mohly začít při chůzi prosazovat a klenby aktivovat. Společně s uvolněním plosek a aktivací svalů klenby nohy může jít o skvělý začátek k životu bez bolesti. Barefoot bota může být další metou, noha na ni ale musí být připravena. Vše záleží na stavu svalů, šlach, úponů, vazů, na postavení kostí, svalové síle, ale i na tom, jak se noha chová při pohybu. S tím, jak postupovat zrovna ve Vašem případě Vám rádi poradí naši zkušení fyzioterapeuti.
Ať už nosíte vložky do bot nebo barefoot boty, zkuste si podle našeho návodu nohy procvičit.
- Posaďte se na židli, nohy se dotýkají země. Umístěte golfový míček pod chodidlo a po dobu 2 minut jej mírnou silou přitlačte kutálejte pod klenbou chodidla dopředu a dozadu, abyste protáhli fascie a vazy v chodidle.
- Vsedě sevřete pravou ruku v pěst a klouby ruky si promačkejte, namasírujte a vytřete levé chodidlo. Provádějte alespoň 30 sekund. Vystřídejte.
- Nohy jsou uvolněné, pomalu začněte zvedat palec od podlahy a ostatní prsty nechte položené. A teď obráceně. Palec nohy nechte na podlaze a ostatní prsty zvedněte z podlahy. Opakujte 2 série 10krát.
- Postavte se a přidržujte se stěny jako opory. Rozkročte se jednou nohou dopředu, druhou dozadu tak, aby špičky směřovaly dopředu. Přední noha je pokrčená a zadní natažená. Mírně se předkloňte, dokud neucítíte protažení v zadním lýtku. Proveďte 2 série s výdrží 30 sekund.
- Vestoje si dejte mezi palec pravé a levé nohy malý míček a palce zvedejte. Míček se snažte udržet pomocí vzájemné spolupráce obou palců. Trénujte 2 minuty.
- Protažení fascií chodidla. Přejděte na všechny čtyři, kolena jsou pod kyčlemi, dlaně pod rameny. Prsty na nohou se opírají do země a pomalu s rovnými zády a pohledem upřeným na nohy začnete zvedat kolena. Pohyb nemusí být velký, stačí zvednout o 10 cm, chvíli vydržte a položte. Celou dobu se snažte prsty tlačit do země a udržet paty uprostřed chodidla. Kyčel, koleno, chodidlo by měly být v jedné ose. Nezapomeňte pravidelně dýchat do břicha. Opakujte 5 krát s výdrží 10 sekund.
- Poloha je stejná jako ve cviku č.6. Nebudeme ale zvedat kolena, nýbrž couvat pánví dozadu nad paty. Opět jsou prsty na nohách opřeny, páteř je celou dobu napřímena a v průběhu celého pohybu pánve se snažíme udržet chodidla rovnoběžně. Střed paty si můžeme promítnou mezi 2.-3. prst na noze. Pohyb opakujeme 10krát.