Terapie rázovou vlnou
Léčba mechanickými pulzy
Rázová vlna je prostředek fyzikální terapie využívaný k léčbě vybraných ortopedických a traumatologických diagnóz. Fyzikálním principem rázové vlny je (podobně jako u ultrazvuku) mechanické vlnění procházející tělesnou tkání. Účinek na tkáň je skrze silný přetlakový ráz následovaný pomalejší podtlakovou fází vlny, kdy je tkáň naopak vystavena působení tahových sil.
Radiální a fokusovaná
Existují 2 typy generátorů rázové vlny – radiální a fokusovaný. Radiální rázová vlna je v ČR nejrozšířenější, největší účinek má v místě aplikace a působí do hloubky 3-5cm, její výhoda je její síla a jednoduchost aplikace. Fokusovanou variantu lze cílit do hloubky tkáně a využívá se zpravidla k ošetření hlubokých struktur nebo míst, kde je třeba přesně cílit do konkrétní oblasti a neošetřit nic v okolí (akutní stavy, lokální problém). Ve Fyzio světě používáme generátor radiální rázové vlny SwissDolorClast Smart 20 od švýcarské firmy EMS. Hodí se skvěle na uvolnění svalového napětí, přetížených úponů i kloubů a poatří mezi světově nejrozšířenější typy generátorů.
Jaký má účinek?
Rázová vlna má řadu účinků na tkáň. Usazený vápník v úponu svalu (kalcifikace) je rozrušen přetlakovou fází vlny a následně vstřebán cévním a lymfatickým systémem. Terapie mění prokrvení oblasti, vzniká lokální hyperemie a startuje se proces neovaskularizace (tvorba nových cév). Působením mechanické energie kolmo ke svalovým vláknům dochází k relaxaci svalu při uvolnění aktin-myosinových vazeb. Je prokázán pozitivní vliv na kvalitu kostních i vazivových struktur a podpora diferenciace kmenových buněk. Významný je analgetický efekt léčby založený na snížení citlivosti vláken vedoucích bolest, ovlivnění inhibičních interneuronů a dalších neurofyziologických a biochemických procesech (např.: snížení vyplavování substance P trvající až 6 týdnů od aplikace) – tak dochází k dlouhodobé úlevě od bolesti.
Nejlepších výsledků se dosahuje po 3-5 sezeních
Účinnost terapie rázovou vlnou byla prokázána v mnoha klinických studiích a spadá do tzv. Evidence-based medicine, neboli medicíny založené na důkazech. Terapie rázovou vlnou je efektivní, bezpečná a skládá se většinou ze 3 – 5 sezení s týdenním intervalem a jednorázovou dávkou 2000 – 5000 impulzů. Součástí první návštěvy je detailní diagnostika pohybového aparátu, ošetření a doporučení kompenzačních cvičení nebo změny režimu, proto první terapie u nás trvá zpravidla hodinu. Správně indikovaná terapie rázovou vlnou má minimum nežádoucích účinků, mezi něž řadíme možný hematom vzniklý v místě aplikace a bolestivost v průběhu aplikace. Během prvních dvou dnů po aplikaci může dojít k přechodnému zhoršení bolestivosti – tzv. fáze aktualizace hojivého zánětu, při které se startují léčivé imunitní reakce, proto není vhodné tento zánět tlumit protizánětlivými léky.
Nejčastější diagnózy, u kterých využíváme rázovou vlnu
- tenisový loket (epikondylitis radialis humeri)
- patní ostruha a plantární fasciitida
- bolestivé stavy ramene
- tendinopatie Achillovy šlachy
- úponové bolesti – např. skokanské koleno
Kontraindikace
rázová vlna se NEAPLIKUJE pokud trpíte hemofilií a poruchami srážlivosti krve, kožními defekty, akutním zánětem, teplotou, máte po opichu kortikoidy v místě aplikace 6 týdnů od opichu, kov v cílové oblasti, hlubokou žilní trombózu, flebitidu, varixy, nebo v těhotenství. Pokud se na vás kontraindikace vztahuje, nebo máte byť jen podezření, prosím konzultujte možnost terapie rázovou vlnou se svým lékařem.