Nejlepší cviky na přetížené trapézy

Autor: Bc. Barbora Hušková, 27. července 2024

Hlavní funkcí trapézového svalu je stabilizace postavení lopatky a pomoc při pohybu v ramenním kloubu. Přetížení horních trapézových svalů je často primární příčinou bolestí v oblasti krku, ramen a hlavy. Bolest a dysfunkce ramen a krku se nejčastěji vyskytuje u sportovců s tzv. overhead sporty (např. volejbal, basketbal, tenis, plavání), ale také u lidí pracujících dlouhodobě vsedě u stolu. Mimo toho horní části trapézových svalů také často reagují na emoční stres.

Nejčastější příznaky přetížení trapézů:

  • silná bolest v oblasti krku a šíje,
  • ztuhlý krk,
  • bolest obličeje, čelisti nebo dutin, bolesti v oblasti očí,
  • bolesti hlavy na spáncích, „tenzní“ bolesti hlavy,
  • závratě (ve spojení s přetížením kývače hlavy),
  • netolerance zátěže na ramenou.

Při těchto potížích si můžete pomoci i sami doma nebo v kanceláři. Vyzkoušejte jednoduché každodenní cviky, které je možné provádět kdekoli, třeba rovnou vsedě v kanceláři.

  • Spojování lopatek: Stočte ramena dozadu a sevřete lopatky k sobě.
  • Pokrčení ramen: Zvedněte ramena s nádechem směrem k uším a poté je s výdechem spusťte dolů, kde chvíli vyčkejte. Vnímejte při tom změny napětí (svalového i psychického).
  • Rotace krku: Podívejte se přes jedno rameno a krátce se zastavte. Do pohybu zapojte i oči. Opakujte i na opačnou stranu.

Kromě těchto jednoduchých triků během dne, zkuste několikrát týdně věnovat cvičení větší pozornost a zařadit také komplexnější cvičení.

banner

Cvičení na přetížený horní trapézový sval s videonávodem

Před cvičením je dobré si sval zahřát krátkou automasáží kvůli lepšímu prokrvení a „toku informací“ ze svalu. U cvičení nepřekračujte únavu. Přednost má kvalita pohybu před silou a množstvím opakování.

Stabilizace lopatky v poloze na čtyřech

V tomto cviku se dolní fixátory lopatek zapojují v rámci opory o ruce. Jejich správná funkce je velmi důležitá pro optimální fungování horního trapézového svalu.

  • Příprava: Klekněte si do polohy na čtyřech, kolena srovnejte pod kyčle a mírně od sebe, ruce zase pod ramena. Lokty jsou lehce pokrčené, brada je zasunutá, páteř napřímená – vytahujte hlavu za temenem do dálky. Ramena stahujte dolů od uší a do šířky.
  • Pohyb: Aktivujte střed těla pomocí dechu do bránice a do dolních žeber. Zdvihněte jednu ruku těsně nad podložku, aniž byste pohnuli zbytkem těla. Položte ruku zpět a zdvihněte druhou ruku. Střídavě opakujte 6 – 10x.
  • Na co si dát pozor: Stále kontrolujte nastavení těla, zpočátku nejlépe cvičte u zrcadla. Neprohýbejte se v zádech. Volným pohybem hlavy si ověřte, že nemáte krční svaly v napětí.

Monkey shrug

Z některých výzkumů v poslední době vyplývá, že přetížení horní části trapézového svalu je dáno jeho oslabením. Sval má za úkol držet paži a tělo proti gravitaci, a pokud není dost silný, vlákna se přetíží, stáhnou a vytvoří se v nich tzv. spoušťové body (trigger points), které jsou příčinou bolesti. V důsledku toho je v přetížených svalech snížený průtok krve a do mozku se ze svalu dostává méně informací. Mozek pak „zapomene, jak sval správně používat“. Cílem tohoto cviku je právě posílení horní části trapézu.

  • Příprava: Postavte se vzpřímeně, chodidla na šířku pánve, kolena mírně povolte, aby nebyla propnutá, páteř je napřímená – vytahujete se temenem do stropu, hlavu/bradu zasuňte dozadu. Do každé ruky uchopte činku a oddalte lokty od těla v úhlu cca 30° (činky držte naopak u boků, jako když dáváte ruce v bok). Ramena stáčíme mírně dozadu a dolů od uší.
  • Pohyb: S nádechem vytáhněte ramena k uším, krátce vydržte. S výdechem spusťte ramena dolů, následuje výdrž s výdechem 2x delším než byl pohyb nahoru. Opakujte 5x, postupně počet opakování navyšujte až na 20x.
  • Na co dát pozor: Udržet nastavení hlavy, aby se nedostala do předsunu. Myslet na nastavení ramen dozadu a dolů – dlaně s činkami míří ke stehnům, ne dozadu.

Postizometrická relaxace

Účinný uvolňovací cvik, vhodný také na závěr posilování.

  • Příprava: Sedněte si s rovnými zády a chodidly opřenými o zem. Položte pravou ruku přes hlavu na týl hlavy a levou paži nechte volně spuštěnou. Pravou rukou jemně přitáhněte hlavu k pravému rameni a šikmo dopředu, díváte se na svůj pravý bok. Cítíte protažení na levé straně v oblasti krku a ramena.
  • Pohyb: Stočte pohled očí doleva a velmi jemně zatlačte hlavou do své ruky v týle na cca 5–10 sekund. Poté se nadechněte, podívejte opět na svůj pravý bok a s výdechem hlavu povolte směrem k boku. Opět ucítíte protažení. V relaxaci volně dýchejte 10–20 sekund a nechte sval, ať se sám povoluje vahou hlavy. Cvik zopakujte na stejnou stranu 2–3x po sobě, pokaždé vás protažení pustí o malý kousek dál. Prostřídejte strany.
  • Na co si dát pozor: Protažení i tlak hlavou do ruky provádějte velmi malou silou, prakticky jen s využitím gravitace (odpor ruky je jen pro kontrolu pohybu a správného směru).

Ulevit přetíženým trapézům můžete i jinak

Ulevit přetíženým horním trapézům mohou velmi dobře také cviky zaměřené na střed těla , posilovací cvičení zaměřené na ramena a dolní fixátory lopatek a některá režimová opatření:

  • vyhněte se dlouhému sezení, dejte si pauzu každých 20–30 minut,
  • využívejte možnosti polohovacího stolu,
  • vyhněte se častému pohledu dolů do telefonu,
  • udělejte si krátkou masáž či aplikujte na trapézy teplo 10 minut každý den,
  • věnujte se denně minimálně 30 minut aerobnímu cvičení (např. rychlá chůze),
  • při dlouhých cestách autem dělejte pravidelné přestávky a zvažte použití polštáře nebo podpěry předloktí,
  • naučte se dýchat bránicí a zvládat fyzické projevy stresu,
  • noste jen takové podprsenky, které správně padnou a netlačí.

Při pravidelném cvičení 2–3x týdně, režimových opatřeních a systematické práci s relaxací a psychohygienou se vaše problémy s přetíženými trapézy začnou brzy zlepšovat, ustoupí bolesti hlavy i napětí v oblasti krku či ramen. Pokud bude bolest přetrvávat nebo se zhoršovat, navštivte svého lékaře nebo fyzioterapeuta.

Pokud se vaše obtíže nelepší, je také možné, že je příčina složitější. Ve Fyzio světě vám ji pomůžeme najít.

Objednejte se k nám

Akutní případy objednáváme v Praze obvykle do 24 hodin.
Telefonicky Vás kontaktujeme a naplánujeme přesný termín. V pracovní době do 60 minut.

Nebo nám rovnou zavolejte

Kdykoli v pracovní době přesný termín společně domluvíme ihned telefonicky.

Adresa.

Fyzio svět s.r.o.
Čechova 587/29
Praha 7, 170 00
Klinika se nachází ve 4. patře (s výtahem v mezipatře). Kočárek můžete nechat zaparkovaný v průjezdu a přenosnou autosedačku vyvézt výtahem.

MHD: Zastávka Letenské náměstí je přístupná tramvají z metra Hradčanská (A) a Vltavská (C).
Autem: V ulici Nad Královskou oborou můžete využít fialové zóny. Parkovat můžete 2h zdarma v obchodním Centru Stromovka (10 min chůze).

Zobrazit v mapách
Kontakt a otevírací doba

Naše
Kontakty.

Kontakt.

Otevírací doba.

Pondělí
07:00 - 20:00
Úterý
07:00 - 20:00
Středa
07:00 - 20:00
Čtvrtek
07:00 - 20:00
Pátek
07:00 - 20:00