Má skus a čelistní kloub vliv na nastavní těla?
Dr. Michele D’Attilio se svým týmem se pokusil zodpovědět tuto otázku v kontrolované studii. Změnili skus u potkanů a sledovali na RTG vyvolané změny v zakřivení páteře.
U skupiny patnácti potkanů byl změněn skus a funkce čelistního kloubu (temporomandibular joint – TMJ) tím, že byla na první stoličku vpravo nahoře nalepena vložka z kompozitní pryskyřice po dobu jednoho týdne. Během tohoto týdne se u všech testovaných potkanů vyvinula skolioza páteře. Po týdnu se nalepila stejná podložka i na levou stranu, čímž se skus i funkce TMJ symetrizovaly a po týdnu se křivka páteře opět srovnala nebo významně korigovala u 83% testovaných potkanů.
Z článku je patrné, že skus a čelistní kloub významně ovlivňuje osu páteře a celý pohybový systém nejen na úrovni funkce ale i struktury. Zvýšený výskyt jednostranné poruchy skusu (unilaterální malokluze) v souvislosti se skoliozou potvrzuje velká přehledová studie z roku 2011. Studie poukazuje také na zvýšenou pravděpodobnost výskytu zkříženého skusu a posunu střední linie zubů u dětí se skoliozou. Jsou přesvědčívé důkazy i o tom, že již pouze omezení rozsahu laterálního (stranového) pohybu čelisti vede k vyššímu riziku výskytu skoliozy.
Mezi čelistním kloubem a zbytkem těla existuje reciproční vztah: Skus (okluze) a čelistní kloub výrazně ovlivňují funkci i anatomii pohybového aparátu a v druhém případě skoliotické nastavení páteře může být příčinou vzniku temporomandibulární dysfunkce a asymetrie skusu. U dětí, kde nebyl růst zcela dokončen je o to cennější, pokud se zmíněné obtíže řeší časně, aby mohl další vývoj proběhnout fyziologicky. Budeme-li při posuzování skoliozy vnímat TMJ jako pomyslnou další „kompenzační křivku páteře“, můžeme dosáhnout při své práci výraznějších úspěchů. A možná nás v budoucnu čeká ještě odvážnější krok – dát do souvislostí s posturou nejen TMJ, ale i postavení zubů s možností využít jejich korekci pro terapeutické ovlivnění pohybového systému. Tělo si žádá myslet i jednat v souvislostech.