Hypnoterapie v rukou rehabilitačního lékaře
Hypnóza patří mezi psychoterapeutické techniky. Lze ji využít i v mnoha odvětvích medicíny – např. zubním lékařství, anesteziologii, interním lékařství, porodnictví a dermatologii. Hypnóza je zcela přirozený stav, který je důsledkem soustředění a sugesce. Můžeme si ji představit jako hluboký stav relaxace, který se podobá prvním fázím usínání. V tomto relaxovaném stavu je naše tělo zvýšeně vnímavé na sugesce a pomocí nich lze ovlivnit mnoho tělesných pochodů.
Bude na mě hypnóza fungovat?
Zda u vás bude terapie úspěšná, závisí na míře vaší hypnability. To je schopnost pohroužit se do hypnotického stavu. Do jisté míry je to vrozená vlastnost a nelze ji plně ovlivnit. Z hypnózy budete profitovat, i pokud je vaše hypnabilita nízká. Bude to pro vás určitá forma relaxace a s opakovanými hypnotizacemi se stav může prohlubovat.
Jak hypnoterapie probíhá?
Úvod do hypnózy probíhá verbálně fixační uspávací technikou. Pacient sedí na židli/křesle a soustředí svůj pohled na fixační bod na stěně. Pomocí instrukcí od terapeuta se dostane do hypnotizovaného stavu. Hypnotizaci lze provádět i vleže dle preferencí pacienta. Poté probíhá hlavní terapeutická část, ve které dává hypnotizér pacientovi specifické sugesce na ovlivnění jeho problému. Na jejich obsahu se domlouváme předem. Ukončení probíhá pomocí odsugerování pocitu únavy, ospalosti a jiných sugescí, které nechceme přenést do bdělého stavu. Celý proces trvá asi 30-40 min. Je vhodné absolvovat minimálně 3-8 sezení s frekvencí 1x týdně až 1x za 14 dní dle vývoje obtíží.
banner
Chronické bolesti, poruchy relaxace, tinnitus
V rámci rehabilitace využíváme hypnoterapii k ovlivnění chronických (dlouhotrvajících) bolestí pohybového aparátu, které nebylo možné zmírnit jinými přístupy. Můžeme pomoci s nespavostí, tinnitem, bolestmi hlavy a jinými neurastenickými příznaky. Řešení závažnějších psychických poruch jako je deprese, úzkosti či posttraumatická stresová porucha patří do rukou psychoterapeuta.
Hypnóza má místo v západní medicíně
Hypnoterapie je předmětem vědeckého výzkumu a již mnoho studií prokázalo účinnost léčby. Například metaanalýza (Langlois, 2022) potvrdila, že hypnóza má střední až vysoký účinek na snížení muskuloskeletální a neuropatické bolesti po 8 a více sezeních.