Cervikobrachiální syndrom
Cervikobrachiální syndrom (CBS) zahrnuje soubor příznaků, které mají původ v oblasti krční páteře a šíří se do horní končetiny. Nejčastěji se projevuje bolestí a ztuhlostí krční páteře, brněním až necitlivostí horní končetiny a také její slabostí v různém rozsahu. Vyskytovat se mohou také vegetativní příznaky jako studené prsty a zvýšené pocení. Cervikobrachiální syndrom mohou zároveň provázet i bolesti hlavy a závratě.
Cervikobrachiální syndrom – příznaky a diagnostika
V diagnostice je velmi důležité odlišit CBS od radikulárního syndromu. CBS vzniká na základě funkčních poruch v oblasti krční páteře, které zahrnují blokády, přetížení svalů a spoušťové body (tzv. trigger pointy). CBS není nutně spojen s postižením nervového kořene, ale spíše s tzv. přenesenou bolestí z kloubů, vazů a svalů. Charakter bolesti je spíše tupý, difúzní, šířící se do horní končetiny nebo lopatky, ale nepodléhá přesné distribuci nervových kořenů. O nejčastějších příčinách vzniku obtíží v této oblasti se můžete dočíst také v tomto článku.
Při radikulárním syndromu dochází k přímému útlaku nebo podráždění nervového kořene meziobratlovou ploténkou nebo kostním výrůstkem. Jedná se ostrou, vystřelující bolest, která jasně kopíruje dermatomy (tj. přesně ohraničenou oblast na kůži, která odpovídá nervovému zásobení určitého míšního segmentu). Při podezření na radikulární syndrom se nejprve svěřte do péče lékařů. Je nutná pečlivá diagnostika obvykle doplněná o některou zobrazovací techniku.
Léčba cervikobrachiálního syndromu
V terapii se zaměřujeme na snížení bolesti, obnovení funkce krční páteře a prevenci recidivy. Na základě kineziologického vyšetření se snažíme určit příčinu a díky tomu nelézt úspěšnou strategii pro zabránění návratu obtíží. Terapie obvykle sestává z manuálního ošetření a individuálního nastavení cvičebního a režimového programu. K rychlejší progresi léčby využíváme prostředky fyzikální medicíny.
Při manuální terapii se soustředíme na:
- optimalizaci svalového napětí – odstranění spoušťových bodů,
- uvolnění fascií,
- odstranění kloubních blokád.
Pro vysokou efektivitu nejčastěji používáme vysokovýkonný laser a rázovou vlnu. Také nesmíme opomenout, mimo jiné, jejich analgetické, myorelaxační a protizánětlivé účinky. Pozitivní účinky může mít i aplikace červeného světla RTL.
Cvičením nejčastěji usilujeme o:
- úpravu dechového stereotypu,
- aktivaci hlubokého stabilizačního systému a fixátorů lopatek.
Klíčová je také ergonomie a práce se stresem
Přetížení krční páteře často souvisí se sedavým způsobem života a stresem. Je třeba věnovat se i ergonomii pracovního místa při práci na počítači a zapojit do každodenního života co nejvíce přirozeného pohybu. Práce se stresem je komplexnější, několik typů které můžete pro začátek vyzkoušet najdete v tomto článku.