Bylinky pro ženy
Často se nás klientky ptají, jaké byliny by mohly se svými gynekologickými obtížemi užívat. Rozhodli jsme se napsat seznam nejčastěji doporučovaných bylin v těhotenství, při bolestivé menstruaci, při endometrióze, či při snaze o otěhotnění.
Upozornění: Užívání jakékoliv byliny nejdříve konzultujte se svým lékařem nebo lékárníkem v souvislosti s možnými individuálními kontraindikacemi. V článku najdete orientační výčet bylin a doplňků, nejedná se o návod k použití. Byliny doporučujeme kombinovat pouze v ověřených směsích. Nedoporučujeme užívat, pokud máte větší citlivost na některou z uvedených látek.
Bylinky v těhotenství:
- Maliník. Listy maliníku obecného se užívají až ke konci těhotenství – ve třetím trimestru. Maliník totiž uvolňuje pánevní svalstvo a pomáhá zkrátit dobu porodu.
- Kopřiva. Je zdrojem železa. V těhotenství se používá na léčbu chudokrevnosti a pomáhá také proti otokům.
- Jahodník. Dodává tělu železo a udržuje správný tonus (neboli napětí) dělohy. Ten se v průběhu těhotenství mění a jahodník pomáhá regulovat jeho výši.
- Kontryhel. Má pozitivní vliv na tonus dělohy a pomáhá s ranními nevolnostmi.
- Meduňka. Používá se ke zklidnění, zmírnění bolestí hlavy a nespavosti. Doporučuje se v těhotenství.
- Heřmánek. Působí podobně jako meduňka – zklidňuje, podporuje psychickou pohodu a používá se také proti žaludečním nevolnostem.
- Třezalka. Využívají se květy i nať, hodí se ke zmírnění bolesti a léčbě zánětů.
Bylinky, kterým je vhodné se v těhotenství vyhnout:
- Aloe pravá (Aloe vera) – překrvuje pánevní dno
- Andělika lékařská – může vyvolat potrat
- Anýz vonný – může vyvolat potrat
- Drmek obecný
- Heřmánek pravý – stimuluje děložní svalstvo
- Komonice lékařská
- Kopytník evropský – může vyvolat potrat
- Lékořice lysá – vyvolává děložní stahy, prokrvuje orgány pánevního dna
- Libeček lékařský – vyvolává stahy dělohy
- Petržel zahradní – prokrvuje pánevní dno
- Routa vonná – silně prokrvuje pánevní dno
- Rýmovník
- Řebříček obecný – může se užívat v malých dávkách a ne dlouhodobě
- Sporýš lékařský – vhodný jen během porodu, podporuje stahy dělohy
- Šalvěj lékařská – může vyvolat potrat
Bylinky a doplňky při endometrióze:
- Kontryhel. Často se mylně doporučuje. Při endometrióze však není vhodné užívat. Podporuje tvorbu estrogenů, podporuje růst děložní sliznice, což nechceme. Pro endometriózu je typická estrogenová dominance.
- Drmek obecný. Na zmírnění obtíží při menstruaci a stabilizaci ženských hormonů – premenstruační syndrom, menstruační bolesti i nepravidelné krvácení. Zároveň patří mezi nejlepší byliny, které dokážou pomáhat během endometriózy i při fibroidních cystách dělohy. Jeho další vlastností je schopnost podporovat celý ovulační cyklus a pomáhat tak ženám, které si přejí otěhotnět. Zvyšuje hladinu progesteronu – užívat od ovulace po menstruaci. U premenopauzálních žen od 8. dne cyklu po menstruaci.
- Smldinec chlupatý. Přírodní alternativa ke zmírňování nepříjemných symptomů doprovázející období klimakteria. Napomáhá k dosažení optimálního množství a balance ženských pohlavních hormonů estrogenu a progesteronu.
- Pupalka. Pupalkový olej je užíván buď ve formě oleje či tobolek. Podporuje optimální komfort během menstruace, snižuje bolest při menstruaci.
- Hluchavka květ. Posiluje předmenstruační a menstruační komfort ženy, podporuje vylučování vody z organismu.
- Heřmánek. Působí podobně jako meduňka – zklidňuje, podporuje psychickou pohodu a používá se také proti žaludečním nevolnostem.
- Muira puama. Zlepšuje krevní oběh, čímž napomáhá mimo jiné i při poruchách erekce, posiluje duševní pohodu a fyzickou odolnost, energizuje, podporuje paměť a další kognitivní funkce, tlumí únavu a bojuje proti stresu, tiší bolest kloubů při revmatických obtížích a funguje také proti svalovým křečím, má pozitivní vliv při řešení menstruačních problémů způsobených hormonální nerovnováhou.
- Catuaba. Podporuje mužské i ženské libido, zamezuje vyčerpání organismu a posiluje ho svými antibakteriálními a antivirovými účinky. Povzbuzující prostředek podobně jako káva nebo Guarana. Harmonizuje výkyvy nálad a zamezuje nadměrnému stresu.
- Ascorutin. K léčbě zvýšené lámavosti a propustnosti krevních vlásečnic různého původu. Snižuje nadměrnou krvácivost při menstruaci.
- Aescin. Normalizuje propustnost stěn vlásečnic. Užívá se k léčení místních otoků a zánětů, především poúrazových a pooperačních, k léčbě a předcházení vzniku rozsáhlých pooperačních podlitin, k léčbě žilních onemocnění dolních končetin a zánětů šlachových pochev. Také se užívá k léčení bolestivých syndromů páteře s projevy útisku míšních nervových kořenů. Vhodné při nadměrné krvácivost v průběhu menstruace, při endometrióze.
Při endometrioze máme dobrou zkušenost s kombinací pupalkového oleje, Ascorutinu/Aescinu, muira puama a catuaba.
Gynekologická směs:
při neplodnosti a nepravidelném cyklu
Heřmánek květ, Dobromysl nať, Šípek plod, Čekanka nať, Řebříček nať, Mateřídouška nať, Hluchavka květ, Jitrocel list.
Bylinky v této směsi působí na pohlavní orgány, na pohlavní hormony i na celkovou vitalitu těla. Tato směs detoxikuje (očišťuje) celý ženský gynekologický systém od případných toxinů. Je vhodná pro ženy, které nemohou otěhotnět. Také pro ženy a dívky, které potřebují srovnat nepravidelný menstruační cyklus. Čaj se pije 3x denně, 1 polévková lžíce směsi se zalije 250 ml vařící vody, 20 minut se nechá přikryté louhovat, a pak se ještě teplý vypije. Nepřislazuje se! Tato směs se může užívat dlouhodobě (6 – 9 měsíců). Pouze v čase menstruace se vysazuje.