Bechtěrevova choroba – ankylozující spondylitida
Bechtěrevova choroba, neboli ankylozující spondylartritida, je zánětlivé revmatologické onemocnění postihující páteř. U pacientů dochází postupně k osifikaci (kostnatění) kloubních pouzder a vazů na páteři, a tím dochází k tuhnutí segmentů a snížení pohyblivosti páteře. Toto autoimunitní onemocnění ovlivňuje nejen páteř. Může zasáhnout i jiné části těla, jako jsou kyčle, kolena nebo ramena.
Diagnostika Bechtěrevovy nemoci se opírá o krevní vyšetření a zobrazovací metody
Nemoc je vázána na přítomnost antigenu HLA B 27, jehož přítomnost u pacientů zvyšuje riziko rozvoje onemocnění. Přítomnost antigenu však nemusí vždy znamenat rozvoj onemocnění. Tento antigen se zjišťuje z krevního rozboru. Diagnóza je stanovena také na základě klinického vyšetření, rentgenového nebo MRI zobrazení.
Častěji onemocní muži, ale příčina známá není
Příčina onemocnění není u pacientů známá. Bechtěrevova choroba se častěji vyskytuje u mužů a první příznaky se většinou objeví mezi 18 až 30 lety života. Mezi první příznaky patří bolest, zpravidla v dolní části zad, v SI kloubu mezi křížovou kostí a pánví (“esíčko”). Tato bolest se projeví nejčastěji při dlouhém sezení nebo v noci, a bývá doprovázena následnou ranní ztuhlostí.
Příznaky Bechtěrevovy nemoci se netýkají jen páteře
Mezi další příznaky provázející Bechtěrevovu chorobu řadíme, mimo výše zmíněné bolesti zad, také zvýšenou únavu, otoky kloubů, ztuhlost zad. V pozdějším stádiu nemoci se vyskytuje omezení pohyblivosti páteře, které je způsobeno srůstem obratlů. U pacientů v pokročilejším stádiu nemoci můžeme vidět charakteristické kyfotické deformity hrudní páteře (do předklonu).
Projevy nemoci se nemusí omezovat pouze na páteř a velké klouby, občas se vyskytuje postižení srdce, plic, tlustého střeva nebo ledvin. Relativně časté jsou také záněty šlach nebo oční duhovky a řasnatého tělíska.
Hlavním cílem léčby Bechtěrevovy nemoci je zpomalení progrese nemoci
Včasná diagnóza a léčba mohou výrazně zpomalit progresi onemocnění. Léčba se zaměřuje na kontrolu příznaků a zpomalení postupu onemocnění. Hlavním cílem je udržení hybnosti páteře. Ačkoli neexistuje lék, který by chorobu vyléčil, správná léčba může výrazně zlepšit kvalitu života pacientů. Pacienti s Bechtěrevovou chorobou by měli být v péči revmatologa a jejich léčba by měla být komplexní napříč medicínskými obory.
Hlavní metody léčby:
- Nesteroidní antirevmatika (NSAID) – zmírňují bolest a zánět, např. Diclofenac, Ibuprofen.
- Biologická léčba – cílená terapie pro pacienty, kteří nereagují na běžné léky. Cílí na konkrétní složky imunitního systému, čímž účinně potlačuje zánět.
- Kortikoidy – obvykle v akutním stadiu nemoci.
- Operace – ve velmi pokročilých případech, kdy se řeší těžké deformace a srůsty.
- Fyzioterapie – Jak může pomoci fyzioterapie? Systematická každodenní cvičení jsou klíčová pro udržení pohyblivosti páteře a velkých kloubů a zlepšení svalové síly. Vhodné je pravidelně navštěvovat fyzioterapeuta, který vás podrobně vyšetří, manuálně ošetří nebo využije prostředky fyzikální medicíny hlavně k ošetření akutních obtíží. Nastaví vám ideální cvičení a rehabilitační plán, dle vašich potřeb.
Režimová doporučení:
- Zdravá životospráva – vyvážená strava a kontrola tělesné hmotnosti, vyvarování se kouření.
- Psychická podpora – Život s chronickým onemocněním může být náročný. Mnoho pacientů těží ze spojení s podpůrnými skupinami, kde mohou sdílet své zkušenosti. V ČR existuje organizace Klub bechtěreviků.
- Pravidelná aerobní aktivita – Rychlá chůze či nordic walking. Plavání nebo aqua aerobic jsou dobrou volbou, jelikož posilují svaly bez zatěžování kloubů.
- Fyzikální a lázeňská léčba – Mezi vhodné doplňkové procedury fyzikální léčby řadíme vířivé koupele s teplotou okolo 32°C, parafínové zábaly, bahenní či rašelinové zábaly a sauny. Dobrý vliv na akutní zánětlivé vzplanutí nemoci má i kryoterapie (léčba chladem), která působí jako anestetikum snižující bolest a otok. Využít je možné také rázovou vlnu a laser.
7 cviků typicky vhodných pro pacienty s Bechtěrevovou chorobou:
- Kočičí hřbet (Cat-Cow Stretch): V poloze na všech čtyřech (ruce pod rameny, kolena pod boky) střídavě prohýbejte a zakulacujte páteř. Nadechujte se při prohnutí a vydechujte při zakulacení. Opakujte 5-7x.
- Rotace trupu a otevírání hrudníku vsedě: Posaďte se na židli s narovnanými zády. Pomalu vytáčejte upaženou ruku do strany a rotujte hrudník. Nadechněte se v krajní poloze a pomalu se vraťte do výchozí polohy. Opakujte 5-7x.
- Rotace trupu vleže: Lehněte si na záda, pokrčte kolena a chodidla položte na podlahu. Pomalu překlápějte pokrčené nohy ze strany na stranu, čímž jemně protahujete dolní část zad a uvolňujete svaly. Opakujte 5-7x.
- Most (Bridge): Lehněte si na záda, pokrčte kolena a nohy opřete o podlahu. Pomalu zvedejte boky nahoru, až budete mít rovnou linii mezi koleny a rameny. V pozici vydržte 7-10 vteřin a položte se pomalu zpět na podložku. Opakujte 5-7x.
- Stolička u zdi: Opřete se zády o zeď, pokrčte kolena a tlačte hlavu, lopatky a hýždě ke zdi. Jemně zvedejte ruce nad hlavu, aniž byste oddálili záda od zdi. Tento cvik pomáhá udržovat pružnost hrudní páteře. Opakujte 5-7x.
- Cvičení do záklonu páteře (Kobra): Položte se na břicho na podložku. Ruce si umístěte dlaněmi pod ramena, zatlačte do podložky a zvedněte se na rukou do pozice kobry. Vydechněte a pomalu se vraťte do výchozí polohy. Opakujte 5-7x.
- Dechová cvičení: Pomocí dechu se snažte rozšířit mezižeberní prostory a rozhýbat hrudník. Dávejte si pozor aby se při intenzivnějším dýchání nezvedala ramena k uším. Soustřeďte se na dech při jakémkoliv cvičení a přidávejte výdrž ve cviku s důrazem na dýchání v krajních polohách.
U cvičení je důležitá pravidelnost a plynulost s přiměřenou intenzitou. Ideálně 2x denně. Zařaďte cvičení ráno, aby se páteř rozhýbala. V rámci cvičení se zaměřujte nejen na hybnost páteře (cviky zaměřené na hrudní páteře naleznete zde), ale také velkých kloubů jako jsou ramena a kyčelní klouby.