9 nejvýznamnějších benefitů silového tréninku
Silový trénink není důležitý pouze pro sportovce ke zvýšení síly, maximalizaci výkonu a snížení rizika zranění, ale přináší nesčetné zdravotní benefity v rámci fyzického i duševního zdraví i pro běžnou populaci. Bylo prokázáno, že silový trénink snižuje riziko vzniku chronických onemocnění, a dokonce je spojený se snížením rizika úmrtí o 21 %.
9 nejvýznamnějších prokázaných benefitů silového tréninku
1. Zvýšení svalové síly, fyzické výkonnosti a objemu svalů
Až čtvrtina světové populace je ohrožena vznikem zdravotních problémů a nemocí spojených s nečinností. U neaktivních dospělých dochází k úbytku svalové hmoty o 3-8 % každých 10 let, což je doprovázeno snížením klidového metabolismu a hromaděním tuku. Po 50. roce života je to dokonce 5-10 % za každou dekádu. Odporový trénink účinně zvyšuje svalovou sílu, fyzickou výkonnost a objem svalů. A jak rychle dochází k nárůstu svalové hmoty? Po 3 měsících odporového tréninku můžete očekávat nárůst zhruba o 1,4 kg svalové hmoty.
2. Snížení tělesného tuku
Odporový trénink vede ke zrychlení klidového metabolismu, a tím ke snížení tělesného tuku dvojím způsobem. Za prvé vlivem tohoto typu tréninku dochází k poškozování svalové tkáně na mikroskopické úrovni, což vyžaduje relativně velké množství energie pro opravu těchto svalů – tato oprava trvá až 72 hodin. Druhý způsob zrychlení je dlouhodobější. Spočívá v tom, že větší množství svalové hmoty vyžaduje více energie pro průběžnou údržbu tkáně.
3. Zpevnění chrupavek
Díky silovému tréninku dochází ke zpevnění chrupavek, ke zvýšení jejich objemu a k ochraně před úbytkem chrupavčité tkáně. Slabost určitých svalů navíc může zvyšovat riziko vzniku osteoartrózy. Jedním z klíčových prvků léčby této diagnózy je právě silový trénink.
4. Zvýšení hustoty kostí a prevence před zlomeninami
U dospělých, kteří pravidelně necvičí může docházet ke snižování hustoty minerálů v kostech o 1-3 % každý rok. Vhodnou aktivitou pro podporu hustoty kostí je odporový trénink, který je v tomto případě efektivnější než jiné druhy fyzické aktivity.
5. Prevence a léčba kardiovaskulárních onemocnění
Silový trénink má mnoho příznivých účinků i na kardiovaskulární systém. Mimo jiné snižuje klidový krevní tlak, snižuje LDL cholesterol a vede ke zlepšení stavu cév. Měl by být nedílnou součástí rehabilitace kardiaků.
6. Prevence a léčba cukrovky 2. typu
Odporový trénink funguje jako prevence i léčba cukrovky 2. typu. Jedním z mechanismů účinku je jeho působení proti poklesu citlivosti na inzulin. Také snižuje množství tuku v oblasti břicha, což je důležité obzvláště při prevenci diabetu, jelikož inzulinová rezistence je spojena s hromaděním břišního tuku.
7. Podpora duševního zdraví
Silový trénink přináší mnoho benefitů také pro duševní zdraví. Vede ke snížení únavy, úzkosti a deprese, a ke zlepšení kognitivních funkcí. Dále také snižuje riziko vzniku demence.
8. Prevence a podpora léčby rakoviny
Bylo zjištěno, že fyzická inaktivita zvyšuje riziko vzniku rakoviny tlustého střeva a rakoviny prsu po menopauze. Klienti, kteří se po stanovení těchto diagnóz začnou ve vyšší míře věnovat cvičení, mají snížené riziko úmrtí na nádorové onemocnění o 28-44 % a snížené riziko recidivy o 21-35 %. Odporový trénink také snižuje vedlejší účinky léčby u těchto klientů.
9. Snižování bolestí pohybového aparátu
Bylo prokázáno, že cvičení zahrnující i silový trénink snižuje bolesti pohybového aparátu. V rámci fyzioterapie se využívá při nejrůznějších diagnózách, jako je třeba skokanské koleno, stav po operaci předního zkříženého vazu, stav po natažení hamstringů, při tendinopatiích, při revmatoidní artritidě, při osteoartróze a při mnohých dalších diagnózách.
Pokud Vás během článku napadlo, že byste se rádi pustili do silového tréninku a přemýšlíte, jestli je vhodný právě pro Vás. Nevíte, jak začít, jakou intenzitou tréninků, a s jakou zátěží, přečtěte si náš článek věnovaný nejčastějším dotazům. Případně se obraťte přímo na nás.