6 nejčastějších mýtů o syndromu karpálního tunelu
Zde jsou některé běžné mýty a fakta o syndromu karpálního tunelu. Pojďme si je společně uvést na pravou míru. Obsáhlý článek o syndromu karpálního tunelu a jeho léčbě naleznete zde.
Mýtus 1: Syndrom karpálního tunelu postihuje pouze lidi, kteří pracují na počítači nebo hodně píší.
Skutečnost: K syndromu karpálního tunelu sice mohou přispívat opakované pohyby jako při psaní na počítači, nebo rukou. Tento stav může být ale způsoben i řadou jiných faktorů, včetně zranění, artritidy, těhotenství, obezity a genetiky. Není to tak jednoduché.
Mýtus 2: Jedinou léčbou syndromu karpálního tunelu je operace.
Skutečnost: V závažných případech lze doporučit chirurgický zákrok, ale mnoho lidí může své příznaky zvládnout nechirurgickou léčbou, například odpočinkem, fyzioterapií, zápěstními dlahami a fyzikální terapií.
Mýtus 3: Syndrom karpálního tunelu je vždy způsoben problémem v zápěstí.
Skutečnost: Někdy může být syndrom karpálního tunelu způsoben problémem v oblasti krku, ramene nebo lokte. Může být také důsledkem nevhodného držení těla či špatných pohybových návyků. Ačkoliv je příčina jinde, nerovnováha se přenáší ve svalových řetězcích až do periferie ruky.
Mýtus 4: Syndrom karpálního tunelu postihuje pouze starší lidi.
Skutečnost: Syndrom karpálního tunelu může postihnout lidi všech věkových kategorií, i když je častější u starších dospělých.
Mýtus 5: Pokud máte syndrom karpálního tunelu, měli byste přestat používat ruce.
Skutečnost: Příliš dlouhý odpočinek rukou může ve skutečnosti syndrom karpálního tunelu zhoršit, neboť dojde k úbytku síly svalů a zvýraznění dysbalance. To může způsobit, že po návratu k běžným činnostem dojde ještě rychleji k recidivě a přetížení. Je důležité dělat si přestávky a pravidelně protahovat ruce a zápěstí. Ale je také nutné používat ruce k běžným denním činnostem, a podporovat tak správné prokrvení a sílu svalů.
Mýtus 6: Syndrom karpálního tunelu postihuje vždy obě ruce.
Skutečnost: Syndrom karpálního tunelu může postihnout jednu nebo obě ruce. Příznaky ale mohou být na každé straně jinak závažné. Není v tom pevné pravidlo.