5 situací, kdy řešit správné a vadné držení těla

Autor: Mgr. Jan Lonek, 31. prosince 2024

Vadné držení těla (VDT) označuje situaci, kdy je zakřivení páteře odlišné od “přirozeného” normálního postavení. Ale co je vlastně normální? Univerzální měřítko neexistuje. K hodnocení držení těla používáme tzv. neutrální postavení, kdy je páteř přiměřeně dvojitě zakřivená a svaly, klouby a vazy jsou nastaveny tak, aby se snížilo jejich zatížení a únava. Nejčastěji je VDT důsledkem svalové nerovnováhy, ale svou roli hrají také anatomické předpoklady a psychika. Proto je důležité hodnotit držení těla individuálně a v širším kontextu.

O správné a vadné držení těla se často opírá diagnostika i terapie fyzioterapeuta

Hodnocení způsobu, jakým člověk stojí nebo sedí, nám může odhalit mnoho informací o funkci pohybového aparátu i celého těla a také pomoci v pátrání po příčině obtíží. Díky drobným změnám v držení těla lze navíc snížit zatížení na přetížené části a zmírnit bolest.

Skolióza a skoliotické držení se od sebe výrazně liší

Skolióza je deformita páteře, při které dochází k zakřivení a rotaci obratlů. Tuto deformitu lze spolehlivě prokázat pouze zobrazovacím vyšetřením, například rentgenem. Pokud je odchylka pouze funkční, bez deformace obratlů, hovoříme o skoliotickém držení těla, které bývá způsobeno svalovou nerovnováhou, nebo špatnými pohybovými návyky, například jednostranným zatížením při sportu. Skoliotické držení těla nemá trvalý charakter a obvykle se zlepšuje cvičením, zatímco skolióza může podle závažnosti vyžadovat invazivnější léčbu, jako je nošení korzetu nebo dokonce chirurgický zákrok. V obou případech je klíčové problém nepodceňovat a včas se poradit s odborníkem.

 

Kdy se držením těla zabývat a proč? 5 situací, kdy se vyplatí věnovat mu pozornost

1. Bolest zad, krční páteře nebo kloubů

Držení těla sice nemusí být vždy hlavní příčinou bolesti, ale rozhodně by nemělo být přehlíženo. Naše tělo podléhá fyzikálním zákonům a nerovnoměrně působící síly mohou vyvolat přetížení svalů, vazů nebo kloubů – zvláště při dlouhém sezení nebo stání. V domácích podmínkách můžete vyzkoušet cviky na krční, hrudní nebo bederní páteř.

2. Únava a nepohodlí

Snaha dosáhnout “ideálního” držení těla, třeba přehnaným napřímením zad, může vést k únavě a bolesti, protože taková poloha vyžaduje nadměrnou aktivitu svalů, které na takovou zátěž nejsou přizpůsobené. Důležitější než neustále rovná záda je přirozený pohyb a střídání pozic. Optimální zapojení svalů můžete podpořit správnou aktivací středu těla. Pro začátek zkuste tyto jednoduché cviky.

3. Zhoršené dýchání

Kulatá záda nebo jiné odchylky v oblasti hrudníku mohou omezit správnou funkci dechu. Dýchání do horní části hrudníku může také dlouhodobě přetěžovat krční páteř. Naproti tomu klidové brániční dýchání je efektivnější a podporuje relaxaci. Práce s bránicí a hrudníkem je proto součástí nejen dechové rehabilitace. Jednoduchá dechová cvičení můžete zkusit i doma.

4. Děti a dospívající

Vadné držení těla a strukturální vady páteře, jako skolióza nebo hyperkyfóza, často vznikají již v dětském věku. Zatímco u strukturálních vad hrají významnou roli genetické předpoklady, VDT bývá důsledkem nedostatečné nebo jednostranné pohybové aktivity. Včasné rozpoznání, pestrý pohyb a fyzioterapie pomáhají předcházet komplikacím, které může vadné držení přinést v budoucnu.

5. Duševní rozpoložení

Výzkumy ukazují, že správné držení těla může zlepšit koncentraci, zvýšit motivaci a dokonce snížit projevy deprese. Řeč těla rovněž hraje důležitou roli v komunikaci a mezilidských vztazích. Díky vzpřímenému držení těla můžeme působit sebevědoměji a také být vnímáni jako otevřenější a ochotnější spolupracovat. Zkuste jednoduché relaxační techniky, které vám pomohou uvolnit tělo a zlepšit tak případně i držení těla.

Pokud máte jakékoli pochybnosti o držení těla u sebe nebo svých dětí je vhodné se vždy poradit s odborníkem a zvolit vhodnou zátěž a péči.

Objednejte se k nám

Akutní případy objednáváme v Praze obvykle do 24 hodin.
Telefonicky Vás kontaktujeme a naplánujeme přesný termín. V pracovní době do 60 minut.

Nebo nám rovnou zavolejte

Kdykoli v pracovní době přesný termín společně domluvíme ihned telefonicky.

Adresa.

Fyzio svět s.r.o.
Čechova 587/29
Praha 7, 170 00
Klinika se nachází ve 4. patře (s výtahem v mezipatře). Kočárek můžete nechat zaparkovaný v průjezdu a přenosnou autosedačku vyvézt výtahem.

MHD: Zastávka Letenské náměstí je přístupná tramvají z metra Hradčanská (A) a Vltavská (C).
Autem: V ulici Nad Královskou oborou můžete využít fialové zóny. Parkovat můžete 2h zdarma v obchodním Centru Stromovka (10 min chůze).

Zobrazit v mapách
Kontakt a otevírací doba

Naše
Kontakty.

Kontakt.

Otevírací doba.

Pondělí
07:00 - 20:00
Úterý
07:00 - 20:00
Středa
07:00 - 20:00
Čtvrtek
07:00 - 20:00
Pátek
07:00 - 20:00