Pro koho je respirační fyzioterapie vhodná a kdy ji určitě doporučit Respirační fyzioterapie se zaměřuje na obnovení a optimalizaci dechového vzorce. Cílem je nejen zlepšit samotné dýchání, ale i jeho vliv na celý pohybový aparát a vnitřní orgány. Úlevu může respirační fyzioterapie přinést každému člověku, ale nejčastěji ji využíváme u následujících diagnóz. 1. Chronická obstrukční…
Přečíst celý článek
Techniky v respirační fyzioterapii: Co všechno se dá použít? Respirační fyzioterapie využívá celou škálu technik – od jednoduchých dechových cvičení až po vysoce specializované přístupy. Každý klient má jinou potřebu, proto se metody kombinují individuálně. Níže představujeme ty nejčastější: 1. Dechová cvičení Základ terapie. Učí správné zapojení bránice, mezižeberních i pomocných svalů. Může probíhat v…
Přečíst celý článek
Průběh fyzioterapie: od důsledného vyšetření po cílená cvičení Každý pacient je jedinečný – proto i respirační fyzioterapie začíná důkladnou diagnostikou dechového vzoru. Terapeut sleduje, jak dýcháte v klidu i při pohybu, hodnotí držení těla, práci bránice a pohyblivost žeber. Na základě vyšetření následuje individuálně sestavený plán terapie, který může zahrnovat: Dechové tréninky – nácvik bráničního…
Přečíst celý článek
Když dýchání horší držení těla: nejčastější posturální chyby Dechový vzor má zásadní vliv na držení těla. Pokud dýcháme mělkým, povrchovým způsobem nebo přetěžujeme pomocné dýchací svaly, tělo na to reaguje změnami postury, které mohou vést k bolesti, únavě nebo omezené pohyblivosti. Často se setkáváme s těmito posturálními nedostatky Předsunutá hlava a kulatá záda – vznikají…
Přečíst celý článek
Dýchání jako klíč k rovnováze v těle: vliv na trávení, páteř i pánevní dno Dýchání není izolovaný proces – má přímý vliv na mnoho funkcí v těle. Když je dech hluboký, rytmický a efektivní, podporuje správné pohyby orgánů v dutině břišní a hrudní. Opačně – omezené nebo mělké dýchání může negativně ovlivnit například trávení, držení…
Přečíst celý článek
Respirační fyzioterapie: Klíč k lepšímu dýchání a zdravému životu Dýchání je něco, co děláme automaticky, aniž bychom o tom přemýšleli. Přesto je to základní funkce, která ovlivňuje nejen okysličení organismu, ale také naši fyzickou i psychickou pohodu. Mnoho lidí dýchá neefektivně, což může vést ke zbytečnému napětí, bolestem zad, poruchám držení těla či dokonce trávicím…
Přečíst celý článek
Moderní dechový stereotyp a jeho vliv na stabilitu a zdraví Fyzioterapie dnes chápe dýchání jako komplexní děj, do kterého se zapojuje více než jen plíce. Správná dechová mechanika zahrnuje nejen ventilaci, ale i stabilizaci trupu, regulaci nitrobřišního tlaku a propojení s nervovým systémem. Tzv. tříkomorové dýchání propojuje: Brániční dýchání – aktivuje hlavní dechový sval –…
Přečíst celý článek
Obecně lze nervový systém dělit na centrální a periferní. Pod centrální patří mozek a mícha, pod periferní systém patří jednotlivé nervy a nervová ganglia. K poškození periferních nervů může dojít z různých důvodů Postižení periferních (konečných) nervů se označuje jako periferní paréza. Může k ní dojít různý způsobem: Útlak nervu – Nejčastější a zároveň lehčí…
Přečíst celý článek
Augmentace prsou je chirurgický zákrok, který má za cíl zvětšení velikosti prsou pomocí implantátů nebo vlastního tuku. Tento typ plastické operace se stává stále populárnějším a je vyhledáván ženami z různých důvodů. Augmentace neboli zvětšení prsou Augmentace prsou je chirurgický zákrok, při kterém se používají prsní implantáty nebo metoda lipofillingu (vkládání vlastního tuku) k dosažení…
Přečíst celý článek
Bechtěrevova choroba, neboli ankylozující spondylartritida, je zánětlivé revmatologické onemocnění postihující páteř. U pacientů dochází postupně k osifikaci (kostnatění) kloubních pouzder a vazů na páteři, a tím dochází k tuhnutí segmentů a snížení pohyblivosti páteře. Toto autoimunitní onemocnění ovlivňuje nejen páteř. Může zasáhnout i jiné části těla, jako jsou kyčle, kolena nebo ramena. Diagnostika Bechtěrevovy nemoci…
Přečíst celý článek
KISS syndrom je zkratka pro “Kopfgelenk Induzierte Symmetrie Storung”, resp. “Kinematic Imbalance due to Suboccipital Strain”, v českém překladu “porucha symetrie způsobená blokádou v oblasti hlavových kloubů”. Tato porucha se nejčastěji popisuje u novorozenců a malých dětí. Nejedná se o onemocnění, ale o dysfunkci svalů a kloubů horní krční páteře. Jak poznat KISS syndrom? Charakteristické…
Přečíst celý článek
Mckenzie metoda se v prostředí fyzioterapie často používá jako metoda volby v léčbě pacientů s výhřezy plotének. Ve skutečnosti má tato metoda daleko širší uplatnění a je ji možné využít i při léčbě běžných bolestí zad nebo i bolestí jiných kloubů. Mckenzie metoda cvičení funguje na mechanickém principu Meziobratlová ploténka je uvnitř vyplněna gelovitým jádrem, které…
Přečíst celý článek
Cervikobrachiální syndrom (CBS) zahrnuje soubor příznaků, které mají původ v oblasti krční páteře a šíří se do horní končetiny. Nejčastěji se projevuje bolestí a ztuhlostí krční páteře, brněním až necitlivostí horní končetiny a také její slabostí v různém rozsahu. Vyskytovat se mohou také vegetativní příznaky jako studené prsty a zvýšené pocení. Cervikobrachiální syndrom mohou zároveň provázet i…
Přečíst celý článek
Zablokovaný krk je častý problém, který může postihnout každého, bez ohledu na věk. Ať už jde o špatné držení těla, stres nebo úrazy, bolestivá blokáda v oblasti krční páteře může výrazně ovlivnit kvalitu života. Co způsobuje zablokovaný krk? Blokáda krční páteře může mít několik příčin Nesprávné držení těla – Dlouhé sezení u počítače nebo špatné…
Přečíst celý článek
Vadné držení těla (VDT) označuje situaci, kdy je zakřivení páteře odlišné od “přirozeného” normálního postavení. Ale co je vlastně normální? Univerzální měřítko neexistuje. K hodnocení držení těla používáme tzv. neutrální postavení, kdy je páteř přiměřeně dvojitě zakřivená a svaly, klouby a vazy jsou nastaveny tak, aby se snížilo jejich zatížení a únava. Nejčastěji je VDT…
Přečíst celý článek
Suchá jehla, známá také jako dry needling, představuje moderní terapeutickou techniku využívanou k léčbě svalových dysfunkcí, zmírnění bolesti a zlepšení pohyblivosti. Metoda spočívá v zavádění tenkých akupunkturních jehel přímo do spouštových bodů (tzv. trigger pointů), reflexních svalových zón či vedle jizvy. Suchá jehla není akupunktura Na první pohled může suché jehlování připomínat akupunkturu, neboť obě…
Přečíst celý článek
Vědecky ověřený přínos pro zdraví a vitalitu Díky neinvazivní technologii Terapie červeným světlem (RLT) si můžeme i přes zimu navrátit chybějící pocity, které zažíváme při pobytu na slunci. Tato technologie, původně vyvinuta NASA, má vědecky potvrzené účinky, působící na podporu regenerace a nabytí vitality. Primární využití má nejen v medicíně, ale i ve sportu a…
Přečíst celý článek
Hrudní páteř je nejtužší částí páteře. Na hrudní obratle nasedají žebra, která chrání životně důležité orgány a zároveň se účastní dechových pohybů. Hrudní páteř a hrudník tedy vyžadují především mobilitu a správné „posazení“ nad břišní dutinou, aby byly dechové pohyby optimální. Omezená mobilita této oblasti vás může limitovat nejen při dýchání, ale i ve sportu.…
Přečíst celý článek
Bolest zad spojená s výhřezem meziobratlové ploténky dokáže pořádně vystrašit. Bohužel je tento problém spojen s řadou mýtů a nepravd, které mohou zbytečně zvyšovat obavy. Pravdou je, že většina případů se dá zvládnout bez nutnosti operace. Vyhřezlá ploténka zdaleka neznamená vždy operaci Pokud za obtížemi v oblasti zad a dolní končetiny opravdu stojí výhřez ploténky,…
Přečíst celý článek
Velký sval, který plní mnoho funkcí Trapézový sval spojuje hlavu s krční páteří, lopatkou a hrudní páteří. Hlavní funkcí trapézového svalu je stabilizace a fixace lopatky na zádech. Tento poměrně velký sval dělíme na 3 části s rozdílnou funkcí. Každá z nich má odlišné tendence ke zkrácení, přetížení nebo oslabení. Horní sestupná část má za…
Přečíst celý článek