Cervikobrachiální syndrom (CBS) zahrnuje soubor příznaků, které mají původ v oblasti krční páteře a šíří se do horní končetiny. Nejčastěji se projevuje bolestí a ztuhlostí krční páteře, brněním až necitlivostí horní končetiny a také její slabostí v různém rozsahu. Vyskytovat se mohou také vegetativní příznaky jako studené prsty a zvýšené pocení. Cervikobrachiální syndrom mohou zároveň provázet i…
Přečíst celý článek
Zablokovaný krk je častý problém, který může postihnout každého, bez ohledu na věk. Ať už jde o špatné držení těla, stres nebo úrazy, bolestivá blokáda v oblasti krční páteře může výrazně ovlivnit kvalitu života. Co způsobuje zablokovaný krk? Blokáda krční páteře může mít několik příčin Nesprávné držení těla – Dlouhé sezení u počítače nebo špatné…
Přečíst celý článek
Vadné držení těla (VDT) označuje situaci, kdy je zakřivení páteře odlišné od “přirozeného” normálního postavení. Ale co je vlastně normální? Univerzální měřítko neexistuje. K hodnocení držení těla používáme tzv. neutrální postavení, kdy je páteř přiměřeně dvojitě zakřivená a svaly, klouby a vazy jsou nastaveny tak, aby se snížilo jejich zatížení a únava. Nejčastěji je VDT…
Přečíst celý článek
Suchá jehla, známá také jako dry needling, představuje moderní terapeutickou techniku využívanou k léčbě svalových dysfunkcí, zmírnění bolesti a zlepšení pohyblivosti. Metoda spočívá v zavádění tenkých akupunkturních jehel přímo do spouštových bodů (tzv. trigger pointů), reflexních svalových zón či vedle jizvy. Suchá jehla není akupunktura Na první pohled může suché jehlování připomínat akupunkturu, neboť obě…
Přečíst celý článek
Vědecky ověřený přínos pro zdraví a vitalitu Díky neinvazivní technologii Terapie červeným světlem (RLT) si můžeme i přes zimu navrátit chybějící pocity, které zažíváme při pobytu na slunci. Tato technologie, původně vyvinuta NASA, má vědecky potvrzené účinky, působící na podporu regenerace a nabytí vitality. Primární využití má nejen v medicíně, ale i ve sportu a…
Přečíst celý článek
Hrudní páteř je nejtužší částí páteře. Na hrudní obratle nasedají žebra, která chrání životně důležité orgány a zároveň se účastní dechových pohybů. Hrudní páteř a hrudník tedy vyžadují především mobilitu a správné „posazení“ nad břišní dutinou, aby byly dechové pohyby optimální. Omezená mobilita této oblasti vás může limitovat nejen při dýchání, ale i ve sportu.…
Přečíst celý článek
Bolest zad spojená s výhřezem meziobratlové ploténky dokáže pořádně vystrašit. Bohužel je tento problém spojen s řadou mýtů a nepravd, které mohou zbytečně zvyšovat obavy. Pravdou je, že většina případů se dá zvládnout bez nutnosti operace. Vyhřezlá ploténka zdaleka neznamená vždy operaci Pokud za obtížemi v oblasti zad a dolní končetiny opravdu stojí výhřez ploténky,…
Přečíst celý článek
Velký sval, který plní mnoho funkcí Trapézový sval spojuje hlavu s krční páteří, lopatkou a hrudní páteří. Hlavní funkcí trapézového svalu je stabilizace a fixace lopatky na zádech. Tento poměrně velký sval dělíme na 3 části s rozdílnou funkcí. Každá z nich má odlišné tendence ke zkrácení, přetížení nebo oslabení. Horní sestupná část má za…
Přečíst celý článek
Chodidlo nás nese prostorem při chůzi i běhu. Noha vnímá povrch, na kterém stojíme, umožňuje vzpřímení celého těla v prostoru a tlumí nárazy při pohybu. Pokud chodidlo nefunguje správně, ovlivní to držení celého těla a může to způsobit přetěžování i jiných částí těla. Noha by měla být pevná a zároveň pružná, aby se přizpůsobila zátěži…
Přečíst celý článek
Hypnóza patří mezi psychoterapeutické techniky. Lze ji využít i v mnoha odvětvích medicíny – např. zubním lékařství, anesteziologii, interním lékařství, porodnictví a dermatologii. Hypnóza je zcela přirozený stav, který je důsledkem soustředění a sugesce. Můžeme si ji představit jako hluboký stav relaxace, který se podobá prvním fázím usínání. V tomto relaxovaném stavu je naše tělo…
Přečíst celý článek
S potížemi pánevního dna k nám přicházejí pacienti velmi často. Převážně jsou to ale ženy po porodu, kde pánevní dno dostane pořádně zabrat. Obzvláště v souvislosti s porodním poraněním nebo nástřihem. V těchto situacích je nutné začít nejprve s ošetřením jizev. Cílená cvičení na zapojení svalů pánevního dna pomohou při řešení vašich obtíží, stejně tak…
Přečíst celý článek
Bolesti krční páteře nebo bolesti hlavy od krční páteře alespoň jednou během života potrápí většinu z nás. Pojďme si krátce vysvětlit jak krční páteř funguje. Svalstvo v oblasti krční páteře lze rozdělit na několik vzájemně provázaných systémů. Pro nás je důležitých především několik skupin: Krční páteř je také pod významným vlivem vzdáleného svalstva. Pokud je…
Přečíst celý článek
Zapojení středu těla je často popisováno jako zapojení “core” nebo hlubokého stabilizačního systému. Hluboký stabilizační systém je soubor svalů, který je klíčový pro stabilizaci páteře: Správnou koordinací výše zmíněných svalů se vytváří nitrobřišní tlak, který vzniká v průběhu dýchání, ve statických pozicích i při pohybu. Všechny tyto svaly se zapojují automaticky během jakéhokoliv pohybu končetinami,…
Přečíst celý článek
CrossFit je tréninková metodika, která vznikla v r. 2000 v USA. Klade si za cíl vybudovat všestrannou fyzickou připravenost atleta. Součástí jsou například prvky vzpírání, gymnastiky a kondičních cviků. CrossFit může sloužit jako doplněk přípravy k dalším sportům, ke zlepšení kondice běžné populace, nebo se mu můžete věnovat na závodní úrovni. CrossFit je vhodný pro…
Přečíst celý článek
Podvrtnutý, vyvrknutý, nebo zvrtnutý kotník – s těmito termíny se určitě každý z nás alespoň jednou v životě setkal. Odborněji tento stav nazýváme distorze hlezna. Distorze hlezna je jeden z nejčastějších úrazů Nejčastěji k ní dochází při nášlapu na vnější hranu chodidla a následným natažením nebo částečným (případně úplným) natržením vazů vnějšího kotníku. Poté můžeme…
Přečíst celý článek
Rekonvalescence po artroskopii kolene a možnosti rehabilitace ruptury předního zkříženého vazu bez operace Rekonvalescence po artroskopii kolene je proces, který vyžaduje trpělivost, disciplínu a podporu. Představte si to jako maraton, ne sprint. To, jak rychle a efektivně se zotavíte, závisí na několika faktorech, včetně míry poškození, kondice před zraněním a vaší motivace k rehabilitaci. Jedním…
Přečíst celý článek
Patelární tendinopatie, neboli skokanské koleno se typicky projevuje bolestí pod kolenem a bývá často spojená se sportovním přetížením. Informace o tomto tématu jsme již dříve zpracovali v tomto článku. Kdy se nepokoušet cvičit a raději vyhledat pomoc odborníka? V těchto případech doporučujeme konzultovat stav s fyzioterapeutem, nebo lékařem, kteří určí vhodný postup léčby. banner 5…
Přečíst celý článek
Diastáza může vzniknout u žen i mužů v jakémkoli věku Diastáza, neboli velký rozestup přímých břišních svalů, vzniká v oblasti středu břišní stěny z důvodu nekoordinované funkce břišních svalů, nebo z důvodu velkého tahu za vazivové struktury. Nejčastěji se tento stav objevuje u žen po porodu, ale může se objevit v podstatě u kohokoli. Mezi…
Přečíst celý článek
Hlavní funkcí trapézového svalu je stabilizace postavení lopatky a pomoc při pohybu v ramenním kloubu. Přetížení horních trapézových svalů je často primární příčinou bolestí v oblasti krku, ramen a hlavy. Bolest a dysfunkce ramen a krku se nejčastěji vyskytuje u sportovců s tzv. overhead sporty (např. volejbal, basketbal, tenis, plavání), ale také u lidí pracujících…
Přečíst celý článek
Proč jsou svaly pánevního dna důležité i u mužů? Svaly pánevního dna jsou důležité pro kontrolu vyprazdňování močového měchýře a střev. Pokud jsou v pořádku, nemělo by nekontrolovaně docházet k úniku moči, stolice ani plynů.U mužů jsou také důležité pro sexuální funkce. Pomáhají k udržení erekce a jejich správná funkce může také zabránit předčasné ejakulaci.Příliš…
Přečíst celý článek